

Як виникає травма свідка?
Екстремальні події можуть завдати серйозної шкоди не лише тим, хто постраждав безпосередньо. Людина фізично знаходиться в безпеці, але спостерігає за насиллям, смертю або їх наслідками. Ви, напевно, бачили фото шокованих працівників ДСНС, які приїхали рятувати людей з-під завалів і емоційно ледь витримують те, що побачили саме так може виглядати травмований свідок.
Отримати травму або ретравматизацію можна також побачивши шокуючі, переповнені жорстокості фото або відеоматеріали. Цей стан провокує емоційна залученість у трагедію або попередня травма.
Прояви травми бувають різними :
Уява без вашого дозволу малює яскраві та страшні картинки того, що така сама ситуація могла трапитись з вами або вашими близькими.
Страх, тривога, стан близький до паніки або панічна атака.
Соматичні прояви: нудота, сильний головний біль, непритомність.
Пекучий, неймовірно потужний гнів, мрії про помсту, бажання трощити речі.
Несподіваний спокій та порожнеча. Наслідки травми можуть наздогнати вас не одразу, а через деякий час у вигляді тривоги, нових фобій, нав'язливих спогадів та нічних жахів.
Як допомогти собі?
Не мовчить про свій стан : поговоріть з близькими або розкажіть у соцмережах про те, через що вам довелось пройти. Історія це один з головних механізмів подолання стресу для дорослої людини.
Поверніть собі ресурсний стан відпочиньте так, як це необхідно саме вам: прогулянка, перегляд тік-токів, гаряча ванна тощо.
Будьте уважні та емпатичні до себе. Не всі травми зцілюються самі по собі, іноді для цього потрібна допомога психолога.